Jaka lampa do manicure hybrydowego – UV czy LED?

Manicure hybrydowy w domu – wyposażenie i koszta
1 grudnia 2017

Jaka lampa do manicure hybrydowego – UV czy LED?

Istnieją dwa rodzaje lamp wykorzystywanych w manicure hybrydowym – lampy LED oraz UV. Osoby, które są zainteresowane założeniem domowego salonu manicure na pewno zainteresowane są różnicami między tymi dwoma technologiami, chcąc dowiedzieć się, która z nich lepiej sprawdzi się do ich zastosowań. Okazuje się bowiem, że wady i zalety obu rozwiązań doskonale się równoważą.

Zasadnicza różnica pomiędzy lampami UV oraz LED polega na ich mocy, która jest o wiele większa w przypadku tych drugich. Ten parametr przekłada się na czas naświetlania: dla lamp UV może on wynosić aż kilka minut, natomiast dla lamp LED jedynie kilkanaście sekund. Lampy LED są również mniej wymagające w eksploatacji niż UV, mogąc pracować nawet kilka lat bez przerwy. Lampy UV pracują zaś na żarówkach, których żywotność wynosi kilkaset godzin. Okazuje się więc, że lampy LED są bardziej przystosowane do intensywnego użytkowania. Za to jeśli mówimy o atutach lamp UV, należy wspomnieć o fakcie, iż można je wykorzystywać do utwardzania lakierów nie tylko hybrydowych, ale i żelowych.

Z perspektywy użytku domowego za lampami UV na pewno przemawia ich niższa cena, choć trzeba zdać sobie sprawę, że lampy LED są z kolei bardziej energooszczędne i nie wymagają wymieniania żarówek. Sprawa nie jest zatem jednoznaczna, ale można stwierdzić, że lampa UV będzie świetnym wyborem, jeżeli mamy zamiar robić manicure odpowiednio rzadko – wtedy koszty związane ze zużyciem energii i kupnem żarówek nie dadzą nam się bardzo we znaki. Jeżeli jednak na przykład zdarza nam się robić manicure koleżankom albo nawet myślimy o dorabianiu na domowym salonie manicure, lampa LED prawdopodobnie będzie lepszą opcją, szczególnie iż nie brakuje stosunkowo tanich lamp LED o mocy 18W, która dla manicurzystek-amatorek powinny być w pełni wystarczające.